Bilgisayar Programcılığı Okumak

Türkiye’de Bilgisayar Programcılığı bölümü okumayı düşünenler için bir makale yazmak istedim.Üniversite tercihleri yaparken bu bölümü okumak isteyenler öncelikle bu makalemi okusunlar.

2019 YKS sınavına giren öğrenciler gitmek istediği bölümle puanına uygun bölümler arasında tercih yapmakta kafaları karışıyor.Bunun için kendim okuduğum bilgisayar programcılığı ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle bir Bilgisayar Programcılığı okuyan bir öğrencinin okullarda gördüğü dersler hakkında konuşayım.Bu bölümün ders müfredatı okuldan okula değişiklik göstermektedir.Örneğin; A okulunda bazı dersler verilirken B okulunda bundan farklı ve bazen lüzumsuz dersler verilmektedir.Bu bölüm için tercih yaparken kesinlikle okulun bu bölümün ders müfredatını araştırmanız gerekir.Çünkü mezun olduğunuz vakit gördüğünüz dersler size dahada fayda sağlayacaktır.

Bu bölümü nasıl okumalıyız ?

Bilgisayar Programcılığı bölümü okumak isteyen öğrenci adayları,sadece derslerini geçerek diplomayı almaya hak kazanmakla yetinmemeli.Bu bölümü okurken sadece öğretmenlerin anlattığı teorik bilgilerle bırakmamak gerekir.Sürekli bir geliştirme işi olan programcılık gün geçtikçe daha gelişmiş düzeye taşınıyor.Bölüm öğrencisi derslerden aldığı bilgilerle sürekli olarak uygulamalar üzerinde kendisini geliştirmeli.Bunu yapmazsanız normal bir insan arasındaki farkınız sadece bir kağıt parçasını almanız olacaktır.Bunun için bir programcının sürekli olarak kendisini programlama işleriyle yoğun hale getirmesi gerekir.

Bu bölümle neler yapılabilir ?

Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu bir öğrencinin yapacağı binlerce iş bulunmaktadır.Bir bilişim vb. şirketlerde programcı olarak çalışabilir veya kendi işinin patronu olarak çalışabilirsiniz.Örneğin; evinde oturup uygulama geliştirerek veya web programlama yaparak istediği düzeye gelebilir.Maddi kazanç sağlayabilirsiniz.Görülmesi gereken dersler nelerdir ?

Üniversite ders müfredatına göre değişiklik gösteren dersler arasında genellikle uygulamalı program dersleri olması gerekir.Türkiye okullarının arasında nadir bulunan bazı okullar dışında başka okullarda çok fazla zorlanabilirsiniz. İleriki kariyer hayatınızda bu zorluk sizi çoğu meslektaşınız’dan geri bırakabilir.Bunun için okul seçinin çok fazla etkisi bulunmaktadır.Bilgisayar Programcılığı bölününün ders müfredatı Veritabanı,Kodlama ve Programlama,Güvenlik ve Donanım ile ilgili yoğun olması size daha çok fayda sağlar.

İlerideki süreç nasıl işleyecek ?

Mezun olduktan sonra ilerideki süreç okuldan aldığınız teorik bilgilerle yaptığınız projelerle işleyecek. Örneğin;bir program tasarımcısı yada bir bilişim uzmanı olarak devlet kurumlarında veya özel şirkette çalışabilirsiniz. Aylık maaş olarak minimum 1500 tl ile maksimum 5000 tl civarı maddi kazanca sahip olabilirsiniz. Free Lance (Kendi işinizin patronu) olarak da daha fazla lükse sahip olabilirsiniz. Tavsiyem kendinizi kendi işinizin patronu olarak geliştirin.

Peki tavsiye ediyor muyum ?

Burada artık bu bölümle ilgili kendi düşüncelerimi belirtmek istiyorum.Bu bölümü bende okuyorum.Önce İstanbul Arel Üniversitesinde okudum sonra memleketimin üniversitesi olan Hakkari Üniversitesine geçiş yaptım.Üniversiteler arası farkı burda öğrendim.Şuan Hakkari Üniversitesinde okuyorum fakat 0 verim alabiliyorum.Tamamen bir diploma için eğitim veriliyor.Arel üniversitesinde ise eğitim olarak iyi derece diyebilirim.Oradaki öğretim görevlileri artık kendilerini bu işin ustası görüyorlardı.Burunlar havadaydı.Ama haklılardı emeklerinin karşılığını istiyorlardı öğrencilerden.Her neyse bölümümü seviyorum.Bu bölümü Lisansa yani yazılım mühendisliğine kadar ilerletmeyi düşünüyorum.Eğer bilgisayar alanıyla ilgili bir hevesiniz varsa bırakın sağlık bölümlerini ilgi alanınızdaki bölümü tercih edin.Bu bölüme sıkı sıkı sarılın.Göreceksiniz ki ilerde iyi ki bu bölümü seçtim diyeceksiniz.

Bu konu tartışmaya ve sohbete açık bir konu sorularınızı yorumda belirtip konuya dahil olabilirsiniz..Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir