En Çok Karşılaşılan Bilgisayar Sorunları 2019

Bu yazımda kullandığımız bilgisayarlarda en çok karşılaştığımız sorunları ele alacağım.Bu sorunlar ne kadar ciddi olsa da bunların var olan çözümlerinide bununla birlikte anlatacağım.Bilgisayar kullanımında her ne kadar acemiyseniz bu bilgileri edindikten sonra bu sorunlarla mücadele edebileceksiniz.

1- 5 Defa Gelen Bip Sesi:

Eğer 5 defa Bip sesi geliyorsa ve görüntü alamıyorsa işlemciyle alakalı bir sorunu göstermektedir.Bu işlemcinin bozuk olduğunu veya tam olarak yuvaya yerleşmediği anlamına gelebilir.Bunu anlamak için sağlam bir işlemciyi takıp deneyebilirsiniz.

2-Uzun Bip Sesi :

Eğer uzun 2 kez uzun bip sesi geliyorsa buda ekran kartınızla ilgili bir sorunla karşılaştığınızı söylemektedir.Öncelikle monitör ve kasa arasındaki ekran kartı kablosunu kontrol etmeniz gerekir.Bunda sorun yoksa ekran kartınızın yuvasında tam olarak yerleştiğini kontrol edin.Ekran kartınızın bozuk olup olmadığını kontrol etmek için yeni bir ekran kartı ile deneyin.

3-Çalışmayı Durdurdu / Dll Dosyası Eksik:

Genellikle bir uygulama kullanırken bu hatayla karşılaşırız.Örneğin oyun oynarken çoğu kez karşılaştığım bir hatadır.Bu ölümcül bir hata olmasa bile sinir bozucu olabiliyor.Bunun sebebi hata gördüğünüz uygulama yüklenirken yada zamanla olan kullanımda sistem dosyalarının zarar görmüş yada silinmesinden kaynaklıdır.

4-Sık Sık Resetlenme

Genelde dizüstü bilgisayarlarda oluşan bu hata donanımsaldır.Bir oyun veya program üzerinde çalışıyor iken aniden resetlenmesi sistemin ısınmasıyla alakalıdır.Bilgisayar fanlarının çalışır olduğundan emin olun.Fanlar çalışıyor ise bu işlemci ve ekran kartının soğumadığını ve sistem korunma amaçlı kendisini resetliyor anlamına gelir.

5-Oyunlarda Görüntü Kasmalar

Öncelikle bir oyunun istediği performansta bilgisayar kullanıyorsak bu oyunlarda kasmalar oluşturmaz.Fakat değilsek oyunun istediği minimum performansa yükseltebiliriz.Ekran kasmaları ekran kartının ve Ram’lerin yetersizliğinden kaynaklanıyor.Ekran kartı satın alırken BİT hızının yüksek olmasına dikkat etmeliyiz. Örneğin bir oyunu minimum performansta oynayabilmek için en az 128 bit ekran kartı almanız gerekir.

6-Ses Sorunları

Ses sorunlarıda sık sık karşılaşılan sorunlar arasında.Örnek bazen kasanın ön ve arka kısmındaki portlar pasif olduğundan ses sitemimizden ses alamıyoruz.Eğer sağ alt köşedeki ses işaretinizde ünlem varsa ses driverlerini tanıtmadığınızdan kaynaklıdır.Bunun dışındaki sorunların çözümünü ses kartınızın çalıştığını kontrol edin.Ses kartınıza uygun Audio Yöneticisini indirip ses sisteminizi kontrol edebilirsiniz.

7-Ethernet / İnternet Sorunları

İnternete bağlanamama sorunlarıyla ilgili olarak ta öncelikle modeminizin üzerindeki ışıkların düzgün çalıştığını gözden geçirin.Eğer modem ve internetle ilgili bir sorun yoksa ethernet kartınızın bozulduğu yada girişlerde bir sıkıntı olduğuda varsayılabilir.

8-Antivirüs Program Sorunları

Bilgisayarlar donanımsalın dışında programsal hatalarda verebiliyor.Örneğin bozuk bir antivirüs programının kurulacak uygulamaları engellemesiyle bir sorun gibi görülebilir.Bilgisayarınızın kurmak istediğiniz program veya oyun gibi dosyaları kabul etmiyorsa kurulu olan antivirüs programını silin.Windows’un kendisiyle beraber getirdiği Deffender programını kullanın.Bu bilgisayarınızı sorunsuz bir şekilde zararlı yazılımlardan koruyabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir