iTunnes Store’a Bağlanamıyor Hatası [Çözüm]

Apple’nin İPhone ve iPad cihazlarında sık sık rastlanan iTunnes Store’a Bağlanamıyor Hatası hakkında çözüm sağlayacak bir yazı paylaşıyorum.Bu hatay için araştırdığım kadarıyla çözüm sağlayacak çok fazla bilgi mevcut değil.Bunun için kendim bu hatayı test ederek çözüm buldum.

1Öncelikle bağlantıyla ilgili bir sorunla karşı karşıyayız.Bunun için wifi veya hücresel veriye bağlı olup olmadığınızı kontrol edin.Bağlantınızı başka cihazlar üzerinden test ettikten sonra tekrar Store’ye bağlanmayı deneyiniz.


2Ayarlar/Genel/Tarih ve Saat ayarlarından tarih ve saatinizi kontrol edin.Tarih ve Saat Ayarlarını Otomatik ayarla seçeneği aktif değilse aktif hale getirin.Cihazınızı yeniden başlatarak tekrar bağlanmayı deneyin.


3Yazılım Güncellemelerinizi kontrol edin.Yazılımınızın güncel olmaması bazı uygulamaların çalışmasını etkiler.Yeni yazılımlar eski uygulamaları desteklemez. Güncelleme yaptıktan sonra cihazınızı yeniden başlatarak Store’a tekrar bağlanmayı deneyin.


4Yukardaki işlemleri yaptıığınız halde tekrar bağlanamıyorsanız şu yolu deneyin.iTunnes yüklü bir bilgisayara USB yoluyla bağlanıp iTunnes uygulamalarınızı güncellemeyi deneyiniz.Bu çözüm olarak en pratik yol sayılır.


5Apple Oturumunuzdan çıkış yapıp tekrar giriş yapın.Genellikle bağlantı sorunlarında akla gelen ilk yoldur.Apple kullanıcı kimliğinizden çıkış yaparak telefonu yeniden başlatın.Cihazınız açıldıktan sonra tekrardan Apple kimliğinizle giriş yaparak cihazınızı yeniden başlatıp bağlanmayı deneyin.%100 çözüm sağlayan bir yoldur.


6Ağ ayarlarınızı sıfırlayın.Bunu Ayarlar/Ağ Ayarları/Ağ Ayarları Resetleme kısmından yapabilirsiniz.Bu işlemi yaptığınız taktirde bütün bağlantı ayarlarınızın sıfırlanacağını bilmeniz gerekir.Ağ ayarları sıfırlama yöntemide bu sorununuza bir çözüm sağlayabilir.


Yukarıda sıraladığım yöntemlerin hiç biri hataya çözüm sağlamaz ise yorum kısmında bize belirtebilirsiniz.Yada Apple Teknik Destek yoluyla hatanıza çözüm sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir