Windows 8’den Windows 7’ye Geçiş

Windows 8’den Windows 7’ye Geçiş

Windows7 kullanıcılarının merak ettiği yeni sistem windows8 değişik arayüzüyle bazı kullanıcıların ilgisini çekemedi. Xp den gelen alışkanlıklara windows 7 ile devam ettik fakat 8 de değişik olunca adapte olmakta zorlandık. Windows 8.1 güncellemesi ile biraz daha kullanışlı hale gelen sistem tam olarak merak uyandırmıyor çoğumuzda. Bu yüzden yeni aldığımız bilgisayarların içinde windows8 i görünce hemen windows7 ye çeviriyoruz.

Bu geçiş işlemi çokta zor olmayan bir işlem fakat bazı uyanık ” bilgisayarcılar ” geçiş için bios kilidinin açılması gerektiğini bir ücreti olduğunu söylüyorlar. Siz sakın böylelerine kanmayın. Olmayan bir işleme de para ödemeyin. Çünkü bilgisayar üreticileri biosa kilit falan koymuyor sadece seçeneklerini güvenli önyükleme için hazırlıyorlar ve siz bunu kendiniz değiştirebiliyorsunuz. Resimlerle aşağıda ayrıntılı şekilde gösterilmektedir.

Öncelikle biosa ekranına girin (F2, F10, Delete)

Main seçeneğinde ” Secure Boot Option ” kısmını “Disable

Csm Support seçeniğini  “Yes
UEFI boot “Disable” yapıyoruz

Security kısmına gelip Secure Boot Configuration seçeneğine giriyoruz

Secure Boot Option seçeneğinin “Disabled” olsuğundan emin oluyoruz.

Exit kısmına gelip Save changes deyip veya F10 ile kaydedip çıkıyoruz.

Daha bilinçli bilgili kullanıcılar olmamız gerekiyor, bir bilgisayarcıya giderken yaptıracağımız işlemin ne olduğunu araştırın farklı yerlere sorun. Herkesin söylediklerine de hemen olur demeyin.

Bu basit işlemi yaptıktan sonra windows 7 cd sini takıp format işlemine başlayabiliriz.

Ve aklınızda bulunsun bilgisayarın işletim sistemini değiştirmek garantisine asla zarar vermez. Sizin olan bir malın içindeki yazılımı istediğiniz şekilde kullanmak size kalmıştır. Garanti sadece donanımı kapsar. Eğer öyle olsaydı işletim sistemi çöktüğünde servise gidip garanti dahilinde nasıl olsa deyip bedavaya tekrar kurulum yaptırabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir